4 Temmuz 2015 Cumartesi

Dermatokozmetoloji

Yeni bir tıp branşı haline gelen dermatokozmetoloji fiziki görünümü iyileştirmek için yapılan birçok tıbbi girişimi kapsar. İsterseniz dermatokozmetolojinin en meşhur müdahalelerinden kısaca bahsedelim: Bu grupta en fazla uygulama botoks girişimleridir, özellikle yüz bölgesinde göz çevresi ve ağız çevresi çok fazla kırııklık riski taşıdığı için botox uygulamalarıda en fazla bu bölgelere yapılır. Bunların dışında botoks artık birçok alanda kullanılmaya başlamıştır, mesela koltukaltı terlemesini gidermek , idrar yapma sıkıntısı olan nörojen mesane rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Botoks dışında PRP denilen hastanın kendi kanından alınan trombositlerle ( platelet ) uygulanmaktadır ve cilt gençleştirme amaçlı kullanılır.

Dermatokozmetoloji nedir ?

Cilde uygulanan cerrahi dışı tüm müdahalelere dermatokozmetoloji denir. Sıklıkla botoks ve PRP uygulamaları , kollejen enjeksiyonları , vitamin uyulamaları bu gurpta meşhurdur.

Dermatokozmetoloji derneği

Türkiye'deki birçok dermatokozmetologun üyeri bulunduğu İstanbul merkezli dernektir. Yılda 2 defa toplantı yaparak iş kolu hakkında çıkan kanunlar ve uygulama çerçeveleri hakkında görüşülür.

Dermatokozmetoloji kongresi

Türkiye'de İstanbul merkezli dermatokozmetoloji derneğinin yılda bir kez düzenlediği kongredir , genellikle dermato-kozmetolojide yeni uygulamalar ve akademik gelişmeler paylaşılır.

Nilgün Aslanbaş

prp.reversa@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder